Kup teraz
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
5 minut, 21 sekund

Bóle mięśni i stawów - co mogą oznaczać?

Ile razy zdarzyło Ci się pomyśleć lub powiedzieć: „coś mnie łamie w kościach, chyba będę chory/a”? A to dlatego, że często pierwszymi objawami zbliżającej się grypy są właśnie bóle mięśniowo-stawowe. Co to jednak dokładnie oznacza dla naszego organizmu i jak sobie z tym radzić? Ból jest jednym z najczęściej występujących odczuć w życiu człowieka.
Lekarz

Spis treści:

  1. Dlaczego bolą nas mięśnie i stawy?
  2. Ból mięśni i stawów przy grypie, przeziębieniu
  3. Sposoby na bóle mięśni i stawów

Dlaczego bolą nas mięśnie i stawy?

Sto, dwieście, czy może trzysta? Ile mięśni ma człowiek? Liczba ta jest znacznie większa, bowiem oscyluje blisko 500. Mówiąc o mięśniach, często pierwsze co przychodzi nam na myśl to muskulatura. Pamiętajmy jednak, że wyróżniamy różne rodzaje mięśni, a dokładniej mówiąc różne rodzaje tkanki mięśniowej. Zaliczamy do niej tkankę mięśniową poprzecznie prążkowaną (szkieletową), tkankę mięśniową gładką, czy też tkankę mięśniową serca. Różnice między nimi są oczywiste – między innymi lokalizacja, czy też zależność działania od woli. To właśnie mięśnie znajdują się, chociażby w ścianie jelit, a nawet wewnątrz gałki ocznej. Gdy pojawia się przeziębienie, to bolą nas mięśnie szkieletowe oraz stawy. Często dolegliwości te nazywane są bólami mięśniowo-stawowymi. To typowy objaw takich chorób jak przeziębienie, czy też grypa.

Ból sam w sobie jest określany jako nieprzyjemne doznanie zmysłowe, które jest związane (lub jest potencjalnie związane) z uszkodzeniem tkanek. Wyróżniamy kilka klasyfikacji bólu – opierają się one między innymi na czasie trwania dolegliwości (ostry i przewlekły ból) oraz w zależności od umiejscowienia – na przykład ból miejscowy lub uogólniony. Kilkudniowy ból mięśniowo – stawowy może być związany z infekcją wirusową, jeśli jednak dolegliwości te przedłużają się i nie towarzyszom im inne symptomy, konieczna jest wizyta u lekarza.

Ból mięśni i stawów przy grypie, przeziębieniu

Bóle mięśniowo – stawowe występują nawet u 50 procent pacjentów z infekcją wirusową. Fachowo ten stan nazywany jest mialgią. Jaka jest jego przyczyna? Dolegliwości te są efektem odpowiedzi naszego organizmu na czynnik chorobotwórczy – to wynik ostrej fazy odpowiedzi na czynnik infekcyjny. Biorą w niej udział białka nazywane cytokinami prozapalnymi, które powodują rozpad białek mięśniowych. Zazwyczaj ból mięśniowy mija w ciągu kilku dni od początku infekcji. Ulgę w dolegliwościach przynoszą środki o działaniu przeciwbólowym, które w swoim składzie zawierają na przykład paracetamol, który dodatkowo ma również działanie przeciwgorączkowe. Przedłużające się dolegliwości bólowe mięśni są wskazaniem do wizyty u lekarza oraz podjęcia ewentualnej diagnostyki.

Sposoby na bóle mięśni i stawów

Bóle mięśni potrafią w znaczący sposób ograniczyć codzienne funkcjonowanie. Czujemy się „połamani”, a przejście nawet niewielkiego odcinka sprawia dużą trudność. Ból często zlokalizowany jest w obrębie nóg, pleców, czy też szyi. Czasami „boli całe ciało”. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy, jaką dają nam ogólnodostępne leki bez recepty o działaniu przeciwbólowym. Pamiętajmy, że ich oferta jest bardzo szeroka – zarówno pod względem składu, jak i postaci. Dostępne są między innymi w formie tradycyjnych tabletek, ale tak w formie granulatu, który służy do sporządzenia roztworu do picia. To wygodna forma przyjmowania preparatów przeciwbólowych, dzięki której możemy zrezygnować z połykania tabletek. Dostępne są również środki o wspomnianym działaniu w formie syropu – to szczególnie często wybierana postać dla dzieci. Pomimo tego, że niektóre preparaty dostępne są bez recepty, to przed ich zastosowaniem koniecznie należy przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania, gdzie znajdują się informacje na temat dawkowania oraz ewentualnych przeciwwskazań.

Ból ze strony mięśni może być również spowodowany bolesnymi kurczami lub sztywnością niektórych grup mięśniowych. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne, ale należą do nich także niedobory i zaburzenia elektrolitowe, na przykład związane z zbyt niskim poziomem magnezu we krwi. W takiej sytuacji warto rozważyć odpowiednią suplementację. Aby mieć pewność, że kurcze mięśni rzeczywiście są spowodowane niedoborem magnezu, należy sprawdzić jego poziom pobierając krew do badań laboratoryjnych. Analiza tego typu nie różni się niczym od analizy krwi do oceny morfologicznej.

Dolegliwości ze strony układu ruchu często są jednym z pierwszych objawów nadchodzącego przeziębienia lub infekcji grypopodobnej. Objaw zazwyczaj nie towarzyszy całemu okresowi trwania choroby, przeważnie jest jedynie obecny w jej początkowym stadium. Do pełnej aktywności możemy powrócić już po kilku dniach od ustąpienia objawów infekcji. Bardzo ważne jest to, aby wzrost intensywności ćwiczeń był stopniowy i nie był nadmiernie forsowny.

Jednym z domowych sposobów radzenia sobie z bólem mięśni jest kąpiel – wystarczy zatem prysznic lub wanna z ciepłą wodą, która sprzyja rozluźnieniu tkanki mięśniowej. To dobry sposób, aby poradzić sobie z dolegliwościami, które pojawiają się na przykład na skutek zbyt dużej aktywności fizycznej. Pamiętajmy jednak, że tkanka mięśniowa musi się odpowiednio zregenerować, co zazwyczaj trwa kilka dni. Kąpiel jest zatem działaniem doraźnym, które działa nie na przyczynę, a na objaw zmęczenia mięśni. Warto także wspomnieć o dziale fizjoterapii, który nazywany jest hydroterapią (lub akwaterapią), który do swojego działania wykorzystuje zbawienne działanie wody pod różnymi postaciami.

Naukowcy prowadzą również badania nad wpływem snu na tkankę mięśniową. Wyniki analiz nie są zaskakujące, bowiem wskazują, że odpowiednia jakość snu jak i czas trwania mają wpływ na utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej oraz zapobieganiu jej utraty. Niedobór snu przyczynia się do wzrostu wydzielania hormonów katabolicznych takich jak kortyzol, oraz może powodować zmiany dobowego wydzielania hormonów anabolicznych – na przykład testosteronu.

 

Być może zainteresuje Cię też...
Być może zainteresuje Cię też...