Kup teraz
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
4 minut, 45 sekund

Poznaj pierwsze objawy przeziębienia

Każdy z nas od czasu do czasu, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, zmaga się z objawami przeziębienia, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak rozpoznać pierwsze jego objawy? Jak łagodzić przebieg? Podpowiadamy.
Lekarz

Jak rozpoznać przeziębienie?

Przeziębienie (choroba przeziębieniowa; wirusowe zapalenie nosogardła) to zespół objawów klinicznych, związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła, krtani i zatok przynosowych, który jest wywołany przez wirusy (głównie rynowirusy i koronawirusy). Znanych jest ponad 200 typów tych patogenów, odpowiedzialnych za pierwsze objawy przeziębienia . Tak duża różnorodność wirusów powoduje, iż nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć odporności przeciwko wszystkim ich typom, dlatego też zaraz po wyleczeniu jednego epizodu przeziębienia1, możemy mieć początki kolejnego.

Do zakażenia dochodzi w zależności od typu wirusa drogą kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi przedmiotami lub drogą pokarmową.

Po wniknięciu do komórek nabłonka górnych dróg oddechowych następuje namnażanie wirusa i pojawienie się miejscowych objawów zapalenia, takich jak: poszerzenie naczyń krwionośnych, prowadzące do obrzęku błony śluzowej i zwiększenie produkcji wydzieliny. Mówiąc o nieżycie nosa należy wspomnieć, iż początkowo występuje wyciek wodnistego kataru, który może spływać po tylnej ścianie gardła, wywołując kaszel. W późniejszych dniach choroby wydzielina zwykle staje się gęsta i przybiera zielonkawy kolor. Warto jednak pamiętać, iż taki jej wygląd nie stanowi dowodu na występowanie zakażenia bakteryjnego, a jest jedynie naturalną ewolucją kataru. Dodatkowo może pojawić się zapalenie spojówek, objawiające się łzawieniem, uczuciem piasku pod powiekami oraz światłowstrętem. Początki przeziębienia związane są również ze złym samopoczuciem, bólem głowy i gardła oraz znacznym osłabieniem, co w istotnym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Trzeba tutaj nadmienić, że na podstawie objawów nie da się ustalić gatunku wirusa, wywołującego chorobę. W zasadzie nie jest to konieczne, ponieważ leczenie nakierowane jest na redukcję dolegliwości, a nie walkę z konkretnym rodzajem drobnoustroju.

Początki przeziębienia i przebieg choroby

Czy wszystkie opisane objawy przeziębienia pojawiają się razem już na początku choroby? Otóż nie! Można powiedzieć, że dolegliwości pojawiają się w różnej sekwencji czasowej i nie zawsze wszystkie występują. Początek przeziębienia jest zwykle łagodny, a jego symptomy narastają stopniowo, co odróżnia chorobę przeziębieniową od grypy, która zaczyna się gwałtownie. Pierwsze objawy przeziębienia pojawiają się zazwyczaj w pierwszej lub drugiej dobie po zakażeniu i należą do nich: uczucie rozbicia, senność, zmęczenie, nasilający się ból gardła, ból głowy, a także wodnisty katar, spowodowany wzmożoną sekrecją wydzieliny przez nabłonek dróg oddechowych. Dodatkowo może

występować kaszel - początkowo suchy z tendencją do przechodzenia w wilgotny. Największe nasilenie objawów występuje w 2-3 dobie i wtedy mogą pojawić się trudności z oddychaniem przez nos, spowodowane silnym obrzękiem błony śluzowej górnych dróg oddechowych oraz gęstym katarem. W tym okresie może wystąpić również stan podgorączkowy.
Szczyt intensywności symptomów związany jest także z największą zakaźnością. Warto jednak pamiętać, iż wydalanie wirusa z organizmu trwa nawet do 2 tygodni od wystąpienia objawów, dlatego w tym okresie możemy zarazić inne osoby z naszego otoczenia2. Choroba ustępuje samoistnie w ciągu 7-10 dni, jednak u ¼ chorych kaszel może utrzymywać się nawet do 2-3 tygodni3.

Jak łagodzić objawy przeziębienia?

Walka z przeziębieniem to przede wszystkim leczenie objawowe. W czasie choroby powinniśmy zapewnić sobie odpoczynek, długi niezakłócony sen oraz wygrzewanie ciała. Konieczne jest nawadnianie organizmu poprzez picie dużych ilości płynów. Warto wypróbować preparaty jeżówki lub preparaty wyciągu z pelargonii afrykańskiej, które zmniejszają nasilenie objawów przeziębienia oraz skracają czas ich trwania4. Jeżeli występuje gorączka oraz ból, pomocne okażą się preparaty o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. zawierające kwas acetylosalicylowy. Dodatkowo w razie uciążliwego kataru i blokady nosa możemy zastosować preparaty zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa.

Gorące napoje z naturalnymi, owocowymi sokami (sok z malin, czarnej porzeczki, winogron, czarnego bzu) rozgrzewają organizm, a przy okazji stymulują produkcję śliny, przez co łagodzą podrażnione od kaszlu gardło.

Należy pamiętać, że wysoka gorączka, utrzymująca się pomimo stosowania preparatów przeciwgorączkowych, ból ucha lub zatok, duszność i trudności z przełykaniem albo inne, niepokojące nas objawy, są wskazaniem do wizyta u lekarza.

W większości przypadków choroba przeziębieniowa jest łagodna i mija samoistnie, czasami jednak może prowadzić do wystąpienia powikłań takich jak: bakteryjne zapalenie zatok przynosowych, bakteryjne zapalenie ucha środkowego lub bakteryjne zapalenie płuc.

1 P. Sawiec, A. Gładysz, Choroba przeziębieniowa (przeziębienie), Medycyna Praktyczna, 10.08.2021 (dostęp: 14.07.2021).
2 P. Sawiec, A. Gładysz, Choroba przeziębieniowa… op.cit.
3 Sawiec, A. Gładysz, Choroba przeziębieniowa… op.cit.
4 P. Sawiec, A. Gładysz, Choroba przeziębieniowa… op.cit.
Być może zainteresuje Cię też...
Być może zainteresuje Cię też...